Business Model Canvas. Warsztat dla studentów WSB w Nowym Sączu
13 kwietnia 2017
Festiwal Kompetencji Przyszłości w Krynicy Zdroju
12 maja 2017

Warsztaty dla studentów Politechniki Krakowskiej

Znajomość języków obcych jest kluczem do znajomości nowych światów, kultur i tradycji, które dotąd pozostawały dla nas niedostępne. Język jest nie tylko narzędziem komunikacji. To nade wszystko klucz, który otwiera bramy do świata innych wartości, innego sposobu myślenia i innej wizji świata.

Warsztaty dla studentów Politechniki Krakowskiej

Każdy nowy język, który zdołamy sobie przyswoić, poszerza horyzont naszej wiedzy i naszego doświadczenia. Właśnie dlatego – nie mam co do tego wątpliwości – zdobywanie kompetencji językowych idzie w parze z rozwojem osobistym. Co więcej rozwój osobisty wymaga poszerzania kompetencji językowych.

Warsztaty dla Politechniki Krakowskiej.

Nie bez powodu przygotowaliśmy zatem dla studentów Politechniki Krakowskiej warsztat, który dotyczył właśnie tych dwóch wymiarów – nauki języków obcych i rozwoju osobistego. Połączyliśmy siły wraz z moimi przyjaciółmi, Michałem Kosiorem – poliglotą i trenerem językowym, a także z Michałem Filipkiem – przedsiębiorcą i współwłaścicielem portalu VOCABLA.COM. Wspólnie poprowadziliśmy ponad dwugodzinne warsztaty dla grupy kilkudziesięciu studentów Politechniki Krakowskiej.

Warsztaty ze skutecznej komunikacji

Michał Kosior obszernie odpowiadał o swojej przygodzie z prowadzeniem szkoły językowej. Zaprezentował także rozmaite techniki skutecznej nauki języków obcych. Jego prezentacja, poparta komentarzami w kilku językach, była żywym dowodem na to, że jeśli tylko poznamy właściwe strategie nauki nowych języków, z powodzeniem możemy te języki opanować. Michał Filipek przedstawiał natomiast właściwości portalu VOCABLA.COM. To innowacyjna platforma wspierającą łatwe zbierania i zapamiętywanie angielskich słówek. Platforma, dzięki której z wyłapiemy z danego tekstu nieznane nam słówka, poznamy ich znaczenie w języku polskim. Dodatkowo, będziemy mogli sobie je odświeżać za sprawą przyjaznego quizu. Dzięki VOCABLA.COM możesz zatem uczyć się języka angielskiego, gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz. To takie proste, a zarazem tak bardzo korzystne. Wystarczy zarejestrować się na stronie VOCABLA.COM.

Warsztaty dla Politechniki Krakowskiej. Zdzisłąw Dąbczyński.

Wyzwania w biznesie

Moja rola podczas warsztatów polegała na przedstawieniu prezentacji, która stanowi sumę wiedzy życiowej i biznesowej zawartej w mojej książce pt. „Inspiracje i drogowskazy”. Odwołując się do własnych doświadczeń w zakresie prowadzenia dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego WIMED, wskazywałem studentom Politechniki Krakowskiej – zapewne przyszłym inżynierom i przedsiębiorcom – wyzwania, z którymi z całą pewnością będą musieli się w przyszłości zmierzyć. Wizja, pasja i determinacja to nie wszystko. Obok wiedzy ściśle biznesowej niezwykle ważna dla sukcesu zawodowego jest wiedza psychologiczna. Wiedza, która pozwala umiejętnie zarządzać własnymi emocjami, odważnie znosić przeciwności, a także inspirować innych ludzi do działania.

Studentom, z którymi miałem okazję spotkać się w przestronnej auli niedawno odrestaurowanej „Działowni”, zadedykowałem na koniec warsztatów taki oto akronim – „COPKA”. Ten prosty termin, który jednoznacznie kojarzy się z góralską tężyzną, wytrwałością i pogodą ducha, kryje w sobie najważniejsze elementy skutecznego działania. „COPKA” to nic innego, jak „Cel”, „Odwaga”, „Prostota”, „Koncentracja” i „Asertywność”. Niech zatem tak rozumiana „COPKA” niezmiennie towarzyszy nam w naszych działaniach.

Raz jeszcze polecam portal VOCABLA.COM, a także odsyłam do mojej książki, „Inspiracje i drogowskazy”. Znajdziecie w niej jeszcze więcej wartościowych idei. Załączam również podziękowania dla Pana dra inż. Tomasza Kulpy. Opiekuna Koła Naukowego Systemów Komunikacyjnych PK, który zainicjował przygotowanie spotkania. Do zobaczenia wkrótce! Warsztaty musimy powtórzyć.

Warsztaty. Kraków. Zdzisław Dąbczyński.

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.