Business Model Canvas. Warsztat dla studentów WSB w Nowym Sączu
13 kwietnia 2017
Festiwal Kompetencji Przyszłości w Krynicy Zdroju
12 maja 2017

Warsztaty dla studentów Politechniki Krakowskiej

Znajomość języków obcych jest kluczem do znajomości nowych światów, kultur i tradycji, które dotąd pozostawały dla nas niedostępne. Język jest nie tylko narzędziem komunikacji, który pozwala nam budować relacje z innymi ludźmi, ale nade wszystko jest kluczem, który otwiera bramy do świata innych wartości, innego sposobu myślenia i innej wizji świata. Każdy nowy język, który zdołamy sobie przyswoić, poszerza horyzont naszej wiedzy i naszego doświadczenia. Właśnie dlatego – nie mam co do tego wątpliwości – zdobywanie kompetencji językowych idzie w parze z rozwojem osobistym, a rozwój osobisty wymaga poszerzania kompetencji językowych.

Nie bez powodu przygotowaliśmy zatem dla studentów Politechniki Krakowskiej warsztat, który dotyczył właśnie tych dwóch wymiarów – nauki języków obcych i rozwoju osobistego. Połączyliśmy siły i wraz z moimi przyjaciółmi, Michałem Kosiorem – poliglotą i trenerem językowym, a także z Michałem Filipkiem – przedsiębiorcą i współwłaścicielem portalu VOCABLA.COM, poprowadziliśmy ponad dwugodzinne spotkanie dla grupy kilkudziesięciu studentów Politechniki Krakowskiej.

Michał Kosior obszernie odpowiadał o swojej przygodzie z prowadzeniem szkoły językowej, a także prezentował rozmaite techniki skutecznej nauki języków obcych. Jego prezentacja, poparta komentarzami w kilku językach, była żywym dowodem na to, że jeśli tylko poznamy właściwe strategie nauki nowych języków, z powodzeniem możemy te języki opanować. Michał Filipek przedstawiał natomiast właściwości portalu VOCABLA.COM, który jest innowacyjną platformą wspierającą łatwe zbierania i zapamiętywanie angielskich słówek. Platforma, dzięki której z wyłapiemy z danego tekstu nieznane nam słówka, poznamy ich znaczenie w języku polskim, a później będziemy mogli przypomnieć je sobie za sprawą przyjaznego quizu, bardzo sprawnie działa na wszystkich urządzeniach mobilnych. Dzięki VOCABLA.COM możesz zatem uczyć się języka angielskiego, gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz. To takie proste, a zarazem tak bardzo korzystne. Wystarczy zarejestrować się na stronie VOCABLA.COM.

Moja rola podczas warsztatów polegała na przedstawieniu prezentacji, która stanowi sumę wiedzy życiowej i biznesowej zawartej mojej książce pt. „Inspiracje i drogowskazy”. Odwołując się do własnych doświadczeń w zakresie prowadzenia dużego przedsiębiorstwa produkcyjnego WIMED, wskazywałem studentom Politechniki Krakowskiej – zapewne przyszłym inżynierom i przedsiębiorcom – wyzwania, z którymi z całą pewnością będą musieli się w przyszłości zmierzyć. Wizja, pasja i determinacja to nie wszystko. Obok wiedzy ściśle biznesowej niezwykle ważna dla sukcesu zawodowego jest wiedza psychologiczna, która pozwala umiejętnie zarządzać własnymi emocjami, odważnie znosić przeciwności, a także inspirować innych ludzi do działania.

Studentom, z którymi miałem okazję spotkać się w przestronnej auli niedawno odrestaurowanej „Działowni”, zadedykowałem na koniec warsztatów taki oto akronim – „COPKA”. Ten prosty termin, który jednoznacznie kojarzy się z góralską tężyzną, wytrwałością i pogodą ducha, kryje w sobie najważniejsze elementy skutecznego działania. „COPKA” to nic innego, jak „Cel”, „Odwaga”, „Prostota”, „Koncentracja” i „Asertywność”. Niech zatem tak rozumiana „COPKA” niezmiennie towarzyszy nam w naszych działaniach.

Raz jeszcze polecam portal VOCABLA.COM, a także odsyłam do mojej książki, „Inspiracje i drogowskazy”, w której znajdziecie jeszcze więcej wartościowych idei. Załączam również podziękowania dla Pana dra inż. Tomasza Kulpy, który – jako opiekun Koła Naukowego Systemów Komunikacyjnych PK – zainicjował przygotowanie spotkania. Do zobaczenia wkrótce! Warsztaty musimy powtórzyć.

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.