Wielu dobrych inspiracji na co dzień i od święta!
22 grudnia 2017
Sukcesja. Wyzwania dla firm rodzinnych. Zdzisław Dąbczyński
Sukcesja, czyli wyzwanie każdej firmy rodzinnej. Prezentacja dla DELOITTE
3 lutego 2018

Znaki to esencja przekazu informacji

Znaki drogowe, bez względu na długość i szerokość geograficzną, rozumiane są tak samo. Na tym polega ich siła! Są proste i jednoznaczne, a tym samym jasne i zrozumiałe. Czy i nasze życie nie potrzebuje tego rodzaju komunikatów?

Powiem tak: znaki drogowe są częścią mojego życia. Zarówno mój dziadek, jak i ojciec pracowali w branży drogowej, a ja – przed blisko trzydziestu laty – podjąłem wyzwanie produkowania znaków drogowych. Firma WIMED, którą założyłem i której wciąż przewodzę, produkuje rocznie ponad 200 000 znaków. Jesteśmy liderem oznakowania dróg w Polsce i Europie Wschodniej. To wielki przywilej, a zarazem wielka odpowiedzialność.  Razem, całym zespołem możemy w istotny sposób przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Dbamy o bezpieczeństwo na drogach już od 30 lat.

Uświadomiłem sobie kiedyś, że siła znaków tkwi w ich prostocie. Wyrazisty kolor, prosty symbol i odpowiedni kształt sprawiają, że każdy rozumie ich przekaz w sposób jednoznaczny. Każdy, mówiąc inaczej, rozumie to samo, tak samo. W ten sposób ich przekaz jest umowny. Wszyscy, bez względu na pochodzenie, interpretujemy je tak samo. Znaki są esencją przekazu informacji, ponieważ w sposób najbardziej skondensowany wyrażają to, co najistotniejsze. W ślad za tym pojawiła się w mojej głowie myśl, czy aby i nasze życie – przez analogię do drogi – nie potrzebuje znaków? Symboli, które inspirowałyby do codziennej pracy. Uniwersalnego kodu w drodze po szczęście. Co więcej, czy swoiste „znaki inspirujące dla życia” nie mogłyby wspomóc nas w osiąganiu zamierzonych celów?

Właśnie na kanwie takiej refleksji powstały dwie kolekcje „znaków inspirujących dla życia”. To proste piktogramy, które w symboliczny sposób wyrażają ważne życiowe prawdy. Ich prosty, symboliczny przekaz to swojego rodzaju drogowskazy życiowe. Symbole prowadzące ku obfitości. Jedne mobilizują do działania, inne podpowiadają, jak skutecznie działać. Kolejne, zwracają uwagę na to, co w życiu najważniejsze. Zresztą, zobaczcie sami nasze życiowe drogowskazy. Oby te znaki zainspirowały Was do lepszego życia!

Znaki. Esencja informacji. Życiowskazy. Zdzisław Dąbczyński.

 

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.