Przedsiębiorczość. Zdzisław Dąbczyński.
Przedsiębiorczość zmienia świat na lepsze
6 czerwca 2019
Sztuka jest dobra na wszystko. Zdzisłąw Dąbczyński
Sztuka jest dobra na wszystko
21 czerwca 2019

Nadaj kierunek swoim działaniom

W poszukiwaniu sensu. Od zarania dziejów, nadawaliśmy znaczenia naszym działaniom. Człowiek pierwotny podejmował te aktywności, których określony skutek był odpowiedzią na konkretne potrzeby. Dzisiaj rozszerzyłbym tę myśl. To czego pragniemy, jest bezpośrednio skorelowane z tym, co odczuwamy. A nasze myśli i marzenia, nadają kierunek naszym działaniom.

Kierunek działań

Na jakiej podstawie przypisujemy wartość naszym działaniom? Idąc dalej, co stanowi sens podejmowanych przez nas aktywności? Charles Taylor, kanadyjski myśliciel, który w ubiegłym miesiącu był gościem w Muzeum Narodowym w Krakowie podczas festiwalu Copernicus, zaznaczył to, co wyróżnia ludzką egzystencję. W myśl rozważań  Taylora człowiek, jako samointerpretujące się zwierze, jest skazany na znaczenia. Co więcej, w jednej z jego publikacji czytamy: „[człowiek] egzystuje w przestrzeni wyznaczonej przez jakościowe rozróżnienia dotyczące wartości” (Ch. Taylor, Introduction, [w:] Human Agency and Language s. 3). Dlatego też, nie potrafilibyśmy funkcjonować w świecie, któremu nie moglibyśmy nadawać sensów.

 

Sens. Inspiracje. Zdzisław Dąbczyński.

W kierunku świadomości

Potrzeba uzasadniania sensu podejmowanych aktywności towarzyszy nam w każdym aspekcie życia. Postrzegana subiektywnie zasadność  działań ma uzasadnienie w naszych czynach. Istota tkwi bowiem w tym, by robiąc coś, mieć poczucie odpowiedzialności, celowości i być całym sercem oddanym pracy. Tylko tak powstałe dzieła mają w mojej ocenie wielką wartość – niezależnie od czasu ich powstania. Przewodząc od 1988 roku firmą WIMED, wiem, jak ważne jest określenie misji firmy – silnych fundamentów, które pomimo różnych burz i sytuacji, nadają i wyznaczają kierunek działania. Te silne ramy stanowią nasz punkt odniesienia. W przypadku WIMED priorytetem zawsze była jakość i bezpieczeństwo. To właśnie te wartości pozwoliły przetrwać nam kryzysowy okres związany z EURO. Co więcej, to one pozwoliły wyznaczyć kierunek dalszych działań. Wspominam tą historię szerzej w książce „Inspiracje i drogowskazy”.

Sens. Wybór należy do nas Zdzisław Dąbczyński

Sens działań. Bądź kreatorem

Nadaj kierunek swoim działaniom już dziś. Każdy z nas może codziennie zrobić dla siebie coś, dzięki czemu jego dzisiaj będzie lepsze niż wczoraj. Zacznij określać swoją przyszłość. Dobrze jest wyobrazić sobie siebie za kilka lat, ale przede wszystkim umieć to opisać, poczuć i przeżyć w wyobraźni. Kiedy wiesz, gdzie zmierzasz i czujesz to całym sobą wówczas tworzysz swoją własną drogę. Doceniaj się za każdy krok. Pamiętaj, cokolwiek to więcej niż nic, odrobina to więcej niż cokolwiek, trochę – to więcej niż cokolwiek. Jak twierdzę, trzeba walczyć o swoje marzenia. Co ważne – czasem zmienić siebie z NN – Naturalnego Narzekacza, na BB – Boba Budowniczego własnego życia i szczęścia.

Podejmij wyzwanie

Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość jest luksusem w życiu.

Jacek Walkiewicz, podczas wystąpienia na TEDxWSB pt: „Pełna moc możliwości” mówi, że profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku. Pasja rodzi profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość, a jakość jest luksusem w życiu. Co więcej, wysuwa stwierdzenie, że ludziom  nic się nie „udaje”, bo „udaje” sugeruje przypadkowość. Wszystko wynika z czegoś. Przypisywany sens podejmowanych przez nas działań determinuje jego efekt końcowy. Jestem przekonany, że poczucie i nadawanie sensu polega na podejmowaniu rzeczy, które wyzwalają w nas chęć i motywację do działania. Podejmij wyzwanie! Zainwestuj w swoje przekonania i rozwiń skrzydła. Jeżeli czujesz coś całym sobą, bez względu na okoliczności, jesteś w stanie to osiągnąć. Biorąc powyższe, to Ty jesteś kreatorem swojego życia.

 

 

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.