Wielu dobrych inspiracji na co dzień i od święta!
22 grudnia 2017
Sukcesja, czyli wyzwanie każdej firmy rodzinnej. Prezentacja dla DELOITTE
3 lutego 2018

Znaki to esencja przekazu informacji

Znaki drogowe, bez względu na długość i szerokość geograficzną, rozumiane są tak samo. Na tym polega ich siła! Są proste i jednoznaczne, a tym samym jasne i zrozumiałe. Czy i nasze życie nie potrzebuje tego rodzaju komunikatów?

Powiem tak: znaki drogowe są częścią mojego życia. Zarówno mój dziadek, jak i ojciec pracowali w branży drogowej, a ja – przed blisko trzydziestu laty – podjąłem wyzwanie produkowania znaków drogowych. Firma WIMED, którą założyłem i której wciąż przewodzę, produkuje rocznie ponad 200 000 znaków. To wielki przywilej, a zarazem wielka odpowiedzialność, że całym zespołem możemy w istotny sposób przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach.

Uświadomiłem sobie kiedyś, że siła znaków tkwi w ich prostocie. Wyrazisty kolor, prosty symbol i odpowiedni kształt sprawiają, że każdy rozumie ich przekaz w sposób jednoznaczny. Każdy, mówiąc inaczej, rozumie to samo, tak samo. Znaki są esencją przekazu informacji, ponieważ w sposób najbardziej skondensowany wyrażają to, co najistotniejsze. W ślad za tym pojawiła się w mojej głowie myśl, czy aby i nasze życie – przez analogię do drogi – nie potrzebuje znaków? Czy swoiste „znaki inspirujące dla życia” nie mogłyby wspomóc nas w osiąganiu zamierzonych celów?

Właśnie na kanwie takiej refleksji powstały dwie kolekcje „znaków inspirujących dla życia”. To proste piktogramy, które w symboliczny sposób wyrażają ważne życiowe prawdy. Jedne mobilizują do działania, inne podpowiadają, jak skutecznie działać, a jeszcze inne zwracają uwagę na to, co w życiu najważniejsze. Zresztą, zobaczcie sami! Oby te znaki zainspirowały Was do lepszego życia!

 

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.