Już 14.11 spotkanie w Krakowie podczas „Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości”
2 listopada 2018
Kolejne spotkanie liderów firm rodzinnych pod patronatem DELOITTE
14 grudnia 2018

Za nami inspirujące spotkanie na krakowskiej barce

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości za nami! W ramach małopolskiej edycji tego wydarzenia miałem wielką przyjemność zainspirować młodych przedsiębiorców do działania podczas spotkania pt. „Otwórz się na sukces”. Wydarzenie odbyło się 14 listopada w Krakowie, na wyjątkowo uroczej barce, przy słynnej Kładce Ojca Bernatka, która łączy Kazimierz i Podgórze. Spotkanie, które odbyło się na krakowskiej barce na Wiśle, było dedykowane aktywnym, pełnym pasji przedsiębiorczym osobom, które chciały poznać tajniki prowadzenia biznesu, jak również podzielić się własnymi doświadczeniami na tym polu. Przedsięwzięcie było również doskonałą okazją do poznania interesujących historii przedsiębiorców, których firmy z sukcesem działają na zagranicznych rynkach.

Uczestnicy, którzy wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Województwo Małopolskie, zyskali wiedzę na temat zmian w zakresie rozwoju technologii, podążaniu za aktualnymi trendami i współczesnymi oczekiwaniami klientów. Dowiedzieli się także o skutecznych metodach sprzedaży i promocji. Podczas spotkania nie zabrakło również dyskusji o trendach w obszarze marketingu oraz o prognozach na przyszłość związanych z komunikowaniem się z klientami.

Specjalnie na potrzeby tego wydarzenia przygotowałem trzydziestominutową prezentację, w której – zgodnie z moją przewodnią ideą tego rodzaju wystąpień – starałem się zawrzeć część mojej wiedzy i moich doświadczeń. Prezentację podzieliłem na trzy części: po pierwsze „Chcę – muszę”; po drugie – „Przepis na rozwój biznesu”; po trzecie – „Zarządzam, czy dryfuje”. Od lat twierdzę bowiem, że punktem wyjścia wszelkiej działalności, która ma pociągać ludzi i przynosić wymierne efekty, jest wola, a więc najprostsze wewnętrzne przekonanie, że chcę, ja sam chcę coś zrobić. Dalej niezwykle ważna jest – jak zwykłem mawiać – postawa o wymownej nazwie „COPKA”, a więc „cel, odwaga, prostota, koncentracja i asertywność”. Bez tych cech nie sposób osiągnąć sukcesu w biznesie – to drugi element. I wreszcie, co do trzeciego części, kluczowe okazuje się skuteczne planowanie, nastawienie na cel i motywowanie ludzi. Krótko mówiąc – zarządzanie, nie zaś dryfowanie. „Jeśli nie wiesz, dokąd idziesz, to nigdy nie trafisz do celu” – prawda tego powiedzenia sprawdza się również w działalności biznesowej.

Podczas spotkania nie zabrakło – rzecz jasna – inspirujących piosenek, które miałem okazję zadedykować młodym adeptom sztuki biznesowej. Każdy z uczestników spotkania, dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego, otrzymał ode mnie książkę „Inspiracje i drogowskazy”.

Drugim prelegentem tego wieczoru był Rahim Blak, z którym w kuluarach wymieniliśmy wiele spostrzeżeń dotyczących specyfiki prowadzenia biznesu w Polsce. Rahim Blak jest przedsiębiorcą, networkerem, szkoleniowcem i dyrektorem generalnym agencji social media Click Community, a także współzałożycielem pierwszego eCRM dla e-commerce o nazwie „Edrone”.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku po raz kolejny spotkamy się w ramach Małopolskiego Tygodnia Przedsiębiorczości. Do zobaczenia!

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.