Sukcesja, czyli wyzwanie każdej firmy rodzinnej. Prezentacja dla DELOITTE
3 lutego 2018
Równe 30 lat przygody zwanej przedsiębiorczością!
28 marca 2018

Wystąpienie dla uczestników konferencji „Technovation 2018”

Na prestiżowej konferencji „Technovation”, która odbyła się w Bydgoszczy, miałem przyjemność zaprezentować zbiór własnych doświadczeń w zakresie wdrażania innowacji. Konferencja stała się wielkim forum wymiany wiedzy i doświadczeń dla wszystkich, którzy poszukują nieszablonowych rozwiązań.

Świat wokół nas nieustannie poszukuje innowacji. Właściwie każda branża usiłuje dziś podbić rynek innowacyjnym produktem, usługą czy technologią. Wszyscy i wszędzie, mówiąc krótko, poszukują innowacji. Warto zadać sobie zatem pytanie, skąd biorą się innowacje? Gdzie tkwi źródło pomysłowości? Dlaczego jedni są kreatywni i potrafią rozwiązywać problemy w sposób niestandardowy, a inni nieustannie tkwią w jednym punkcie?

Z całą pewnością wiele czynników decyduje o naszej innowacyjności. Nasze przyzwyczajenia, nawyki, stereotypy, wykształcenie i środowisko, w którym funkcjonujemy na co dzień. To wszystko w pewien sposób na nas oddziałuje i albo stymuluje nas do kreatywnego działania, albo – przeciwnie – utwierdza nas w raz obranym sposobie działania. Okazuje się jednak, że bez względu na te czynniki innowacyjność można systematycznie rozwijać, a konkretne zadania można rozwiązywać w innowacyjny sposób za pomocą ściśle określonej metody.

Metodą tego rodzaju jest TRIZ. Została ona opracowana przez rosyjskiego wynalazcę i badacza, Gienricha Altschullera. TRIZ to „teoria rozwiązywania innowacyjnych zadań”, która fascynuje mnie od blisko dwóch lat. Zdumiewające, jak wiele kreatywnych rozwiązań podsuwa nam ta metoda wówczas, gdy stosujemy ją systemowo, przechodząc przez kolejne etapy rozpatrywania danego problemu. TRIZ to sposób na metodyczne przejście od konkretnego problemu, najczęściej technicznego, poprzez różnego rodzaju pomysły, mniej i bardziej odważne, dalej poprzez ich weryfikację i ocenę, aż po „idealny wynik końcowy”, czyli innowacyjne rozwiązanie.

W Bydgoszczy, podczas konferencji „Technovation”, miałem okazję opowiedzieć właśnie o moich doświadczeniach związanych z innowacjami, w szczególności zaś z metodologią TRIZ.

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.