Znaki to esencja przekazu informacji
17 stycznia 2018
Wystąpienie dla uczestników konferencji „Technovation 2018”
18 marca 2018

Sukcesja, czyli wyzwanie każdej firmy rodzinnej. Prezentacja dla DELOITTE

Po raz kolejny miałem przywilej przedstawić zbiór moich doświadczeń i przemyśleń w zakresie sukcesji. Tym razem spotkanie z właścicielami i sukcesorami firm rodzinnych – jak zwykle pod patronatem DELOITTE – odbyło się w Brzeźnicy k/Dębicy, w siedzibie Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka.

Organizatorzy spotkania nie mogli wybrać lepszego miejsca do dyskusji o tym, co dla firm rodzinnych najważniejsze. Na przestrzeni lat Grupa Kapitałowa Śnieżka odniosła wielki rynkowy sukces, wypromowała w Polsce i Europie silne marki, takie m. in. jak Śnieżka czy Magnat, a dziś zatrudnia ponad 1000 pracowników, dysponuje fabrykami w Polsce, w Rosji, na Ukrainie i Białorusi, a tym samym jest wiodącym producentem farb i lakierów w Europie Środkowo-Wschodniej. Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić fabrykę tego producenta właśnie w Brzeźnicy.

Tym razem wśród panelistów, którzy omawiali zarówno wyzwania, jak i inicjatywy podejmowane przez firmy rodzinne, znaleźli się m. in. Anna Mikrut, Prezes Zarządu Fundacji Śnieżki „Twoja Szansa”; Damian Kupczyk z firmy ABC Czepczyński, a także Marcin Ludwiszewski, Ekspert Zespołu Cyber Risk Services DELOITTE. Problematyka spotkania została zdominowana przez trzy główne tematy: po pierwsze – cyberbezpieczeństwo, po drugie – edukacja ekonomiczna, po trzecie – sukcesja w firmie rodzinnej.

Blisko 80% przedsiębiorstw na świecie to firmy rodzinne. Firmy rodzinne, o czym mówią eksperci, tworzą kulturę organizacyjną opartą na takich wartościach jak uczciwość, zaufanie i wzajemny szacunek. To wielki kapitał społeczny, który należy pomnażać właśnie poprzez integrację środowiska właścicieli i sukcesorów. Nie sposób zatem przecenić takich inicjatyw, które podejmuje DELOITTE. Więcej dowiedz się na stronie: Wyzwania dla firm rodzinnych 2017/2018, a pełne nagranie wystąpienia w Brzeźnicy znajdziesz na kanale YouTube „Inspiracje i drogowskazy”.

 

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.