Praca magisterska o modelu „Canvas”
30 lipca 2017
O znakach inspirujących dla życia. Rozmowa z Tomaszem Słodkim
16 września 2017

Przygoda zwana przedsiębiorczością. Rozmowa z Kamilem Cebulskim, założycielem szkoły ASBIRO

Przedsiębiorczość jest stanem ducha! Nie sposób wyuczyć się przedsiębiorczości z podręczników, można jednak słuchać tych, którzy od lat z powodzeniem radzą sobie na polu działalności gospodarczej.

 

Trudno przecenić inicjatywę szkoły ASBIRO, którą powołał do życia Kamil Cebulski. Podstawowym celem szkoły jest inspirowanie rozwoju przedsiębiorczości. Chodzi jednak o to, by o przedsiębiorczości mówili praktycy, którzy rzeczywiście prowadzą firmy, nie zaś teoretycy, którzy przedsiębiorczość znają jedynie z podręczników. ASBIRO to jedyna uczelnia w Polsce, w której wykładowcami są wyłącznie przedsiębiorcy. Spośród wielu innych tego rodzaju inicjatyw właśnie to praktyczne podejście do przedsiębiorczości jest znakiem rozpoznawczym ASBIRO. Podstawowym kryterium doboru kadry jest doświadczenie w realnym biznesie, a nie dyplomy czy tytuły naukowe. Nauczycielami są właściciele, prezesi i dyrektorzy firm oraz najlepsi trenerzy w Polsce. W gronie wykładowców znaleźć można zarówno prezesów wielkich firm giełdowych, jak i właścicieli niewielkich przedsiębiorstw. 

 

Kamil Cebulski, który założył ASBIRO, rozpoczął przygodę z biznesem w wieku 17 lat, kiedy to założył swoją pierwszą firmę. W wieku 18 lat zatrudnił pierwszego pracownika, a rok później miał ich dziesięciu. W wieku 21 lat zauważyły go media nazywając najmłodszym milionerem w Polsce. Kamil założył fundację promującą przedsiębiorczość, której głównym zadaniem jest organizowanie lekcji przedsiębiorczości w liceach w całym kraju. Lekcje prowadzą prawdziwi przedsiębiorcy, a nie nauczyciele. To właśnie dla tych ambitnych uczniów, a następnie – jak się okazało – poszukujących rozwoju przedsiębiorców, powstała uczelnia ASBIRO jako miejsce spotkań doświadczonych przedsiębiorców z ich młodszymi kolegami.

 

Dzielenie się doświadczeniem w zakresie działalności gospodarczej to przywilej każdego spełnionego przedsiębiorcy. To wielka satysfakcja, gdy opowieść o pokonanej na przestrzeni blisko trzydziestu minionych lat drodze budowania firmy WIMED, staje się impulsem do rozwoju kolejnych pokoleń polskich przedsiębiorców. Mam nadzieję, że moja rozmowa z Kamilem Cebulskim zainspiruje niejednego młodego człowieka do podjęcia wyzwania i rozpoczęcia przygody, której na imię „przedsiębiorczość”. Odwagi, naprzód! Niech ta rozmowa stanie się dla Was inspiracją i drogowskazem!


Zapraszam do wysłuchania rozmowy: kliknij tutaj.

 

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.