Zdzisław Dąbczyński. Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Allegro Charytatywni.
Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
12 stycznia 2019
Prapremiera płyty Zdzisława Dąbczyńsiego „Inspiracje i życiowskazy piosenką” w serwisie muzycznym SoundCloud
7 marca 2019

Przedsiębiorczość I Prezentacja dla studentów ASBIRO w Warszawie

Ponad 400 studentów ASBiRO zebrało się w Warszawie, by przez weekend uczyć się przedsiębiorczości od przedsiębiorców. Jako prelegent miałem przyjemność podzielić się swoimi przemyśleniami i inspiracjami.

 

Przedsiębiorczość to stan ducha

Przedsiębiorczość jest dla tych, którzy chcą, a nie muszą. Cieszę się ogromnie, że tak wielu młodych ludzi z całej Polski chce uczyć się przedsiębiorczości. Chce zakładać własne firmy, chce mieć wpływ na otaczającą ich rzeczywistość i własne życie. Nikt nie musiał przyjeżdżać do Warszawy, bo przecież inicjatywa Kamila Cybulskiego, uczelnia ASBIRO, jest szkołą zupełnie dobrowolną. Jednak ponad 400 osób, z bliższych i dalszych zakątków Polski, od Szczecina, przez Poznań, aż po Rzeszów i Przemyśl, przyjechało do Warszawy. Chcę, bo warto, ale nie muszę, bo ktoś tak każe – to sprawa podstawowa. Bez chęci nie ma zaangażowania, a bez zaangażowania trudno mówić o jakichkolwiek efektach.

Historia osobista

Ze studentami ASBIRO dzieliłem się przede wszystkim moim doświadczeniem i wiedzą. Mówiłem bardziej o tym, co spotkało mnie jako przedsiębiorcę na przestrzeni ponad 30 lat prowadzenia firmy WIMED. Zarazem dzieliłem się moimi spostrzeżeniami dotyczącymi życia osobistego. W przedsiębiorczości tak to już jest, że 15% wiedzy to specyfika danej branży, a 80% wiedzy to wiedza uniwersalna dotycząca zarządzania, sprzedaży, psychologi, etc. Dlatego też, warto czerpać inspiracje od osób, które już na tej drodze zawodowej są kilkanaście lat.  Mojej prezentacji nadałem tytuł „Poznawaj siebie! To klucz do skuteczności w życiu i biznesie”. Tak, to właśnie esencja moich przekonań – jeśli ktoś dobrze zna siebie, swoje mocne i słabe strony, a tym samym potrafi świadomie zarządzać sobą, będzie również potrafił budować skutecznie działające zespoły i utrzymywać w nich wysoką motywację do działania.

Zdzisław Dąbczyński. ASBIRO. Oferta szkoleń i warsztatów. Inspiracje i drogowskazy.

Poznawaj siebie

„Poznawaj siebie!”. Tylko ten, kto zna własne ograniczenia, może je pokonać. Tylko ten, kto zna swoje mocne strony, może je wykorzystać. Kto nie zna samego siebie, nie zna swojego potencjału. Właśnie dlatego, kierując przekaz do studentów uczelni ASBIRO, skupiłem się na kilku podstawowych pytaniach, tj. „Chcesz, czy musisz?”, „Kierujesz, czy dryfujesz?”, „Kreujesz, czy kopiujesz?”. Te pytania zmuszają do refleksji, mobilizują do konfrontacji ze sprawami podstawowymi, które dla każdego przedsiębiorcy są sprawami fundamentalnymi. Muszę brać odpowiedzialność za własne decyzje, muszę być odporny na wpływ złych emocji i stresu, muszę świadomie kierować zespołem ludzi i różnymi procesami, które tworzą organizację, a nie tylko unosić się na jej powierzchni. Oczywiście muszę także znaleźć balans między wysiłkiem i zdrowiem, życiem zawodowym, a czasem dla rodziny i najbliższych. „Poznawaj siebie!”, a wówczas będziesz działał lepiej, sprawniej, skuteczniej.

Zdzislaw Dąbczyński. Uczelnia ASBIRO. Wykład o przedsiębiorczości.

Pasja. Droga do sukcesu

Choć seminarium ASBIRO miało charakter akademicki, to jednak otrzymałem zgodę organizatorów, by odsłonić nieco mojej muzycznej pasji. Wykonałem dla uczestników dwie piosenki: „Kod sukcesu” i „Znajdź czas”. Piosenka jest dla mnie uniwersalnym sposobem przekazywania wiedzy i doświadczenia. Dlatego, że piosenka wyraża czasem więcej niż niejedna złożona prezentacja, jest to dobry sposób dotarcia do uczestników. A że muzyka, śpiew i mądre, pełne namysłu teksty, towarzyszą mi od zawsze, to zdecydowałem się dwa utwory zadedykować studentom szkoły Kamila Cybulskiego. Po moim występie, Jan Fijor, jeden ze współzałożycieli uczelni ASBIRO, przydał mi wdzięczny przydomek – „bard biznesu”. Niech będzie! Przyznam, że bardzo przypadł mi do gustu, jako że najprawdopodobniej jestem jedynym, a na pewno jednym z niewielu, przedsiębiorców, który śpiewa o przedsiębiorczości.

Przedsiębiorczość. Zdzisław Dąbczyński. Prezentacja dla studentów ASBIRO.

Raz jeszcze serdecznie dziękuję Kamilowi Cybulskiemu, p. Prezes Katarzynie Czubak oraz wszystkim studentom, którzy zjechali do Warszawy. To dzięki wam ten dzień był wyjątkowo intensywny, pełny inspiracji, rozwoju. Mam nadzieję, że spotkamy się po raz kolejny już wkrótce!

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.