O przedsiębiorczości na Uniwersytecie Dzieci
20 kwietnia 2018
Pobierz bezpłatnie e-booka i audiobooka tylko do 18 listopada!
1 listopada 2018

Od pomysłu do przedsiębiorstwa I Zdzisław Dąbczyński

Zdzisław Dąbczyński dla najmłodszych. Doświadczeniem i wiedzą z zakresu przedsiębiorczości miałem okazję podzielić się z młodymi studentami Uniwersytetu Dzieci w Krakowie. Spotkanie odbyło się w auli AGH w sobotę, 12 maja. Sala zgromadziła blisko 200 młodych adeptów, którzy marzą o karierze przedsiębiorcy.

Przedsiębiorczość to stan ducha

Przedsiębiorczość to jedna z najbardziej pożądanych dziś predyspozycji. Skuteczność i efektywność działania nade wszystko ceni się w świecie, który zmienia się w zawrotnym tempie. Jakże to ważne, by tę szczególną cechę odważnego „przed się brania” różnych pomysłów i wyzwań rozwijać od młodych lat, a właściwie już od dzieciństwa. Trudno przecenić inicjatywę Fundacji Uniwersytet Dzieci, która od lat organizuje wykłady. To inicjatywy podczas których doświadczeni przedsiębiorcy mogą dzielić się doświadczeniem z młodzieżą. Z osobami marzącymi o rozwijaniu własnego potencjału właśnie w zakresie działalności gospodarczej.

Zdzisław Dąbczyński. Uniwersytet dzieci. Spotkanie w Krakowie.

Wyznacz cel, a znajdziesz drogę

Z wielką przyjemnością, ja Zdzisław Dąbczyński, jako twórca i lider firmy WIMED, przygotowałem dla studentów Uniwersytetu Dzieci godzinne warsztaty. Odpowiednim językiem, za pomocą wcześniej przygotowanych „znaków inspirujących”, usiłowałem przekazać najważniejsze składowe bycia przedsiębiorcą. Mówiłem – między innymi – o tym, że przedsiębiorczość rozwija się wówczas, gdy mamy jasno wyznaczony cel. „Wyznacz cel, a znajdziesz drogę” – mówi tabliczka pod jednym z inspirujących znaków. Zwracałem również uwagę na to, że budowanie jakiejkolwiek firmy to w gruncie rzeczy nieustanna praca nad sobą. Wiedza biznesowa musi iść w parze z wiedzą życiową, bo w istocie to ja, a więc moja osobowość – jak można by powiedzieć – jest moim przedsiębiorstwem. Całą tę opowieść umieściłem, rzecz jasna, w kontekście historii i rozwoju mojej własnej firmy WIMED. Cieszę, że historia budowania od podstaw dużego przedsiębiorstwa, lidera oznakowania dróg w Polsce, może być inspiracją dla tak wielu młodych ludzi.

Prelekcja na temat przedsiębiorczości. Zdzisław Dąbczyński I Kraków

Najmłodsi w drodze ku przedsiębiorczości

Podczas spotkania, tradycyjnie, nie zabrakło mądrych piosenek, które stały się swoistą pointą dla poszczególnych fragmentów prezentacji. Dla mnie była to wyjątkowa okazja, by młodym studentom Uniwersytetu Dzieci unaocznić, jak ważną rolę odgrywają w życiu pasje. Aktywności, które dodają nam energii i budzą do działania. Podczas spotkania udało mi się również zachęć młodych ludzi do tego, by sami, na własny użytek, wyrysowali różne „inspirujące znaki”. Dobrze wiem, jak bardzo potrzebujemy tego rodzaju symboli. To właśnie „inspirujące znaki”, na które możemy zawsze spojrzeć, przypominają nam o tym, co w przedsiębiorczości i w życiu najważniejsze. Być może, to się okaże, cześć sporządzonych przez studentów Uniwersytetu Dzieci propozycji, zostanie wkrótce opracowana i zamieni się w nową kolekcje „inspirujących znaków”.

Znaki insirujące w przedsiębiorczości i życiu. Spotkanie Kraków AGH.

Wszystkim uczestnikom raz jeszcze dziękuję za udział i wyjątkowe spotkanie. Do zobaczenia, mam nadzieję, wkrótce po raz kolejny! Zdzisław Dąbczyński.

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.