W ramach KNSK Open! wygłosiłem prelekcję „The Business Model Canvas – Widzieć, żeby wiedzieć”. Dodatkowo, w części praktycznej, wraz ze studentami, przepracowaliśmy warsztatowo wybrane pomysły na życie i biznes. KSN Open to cykliczne spotkania z ekspertami, którzy przedstawiają ciekawe zagadnienia związane z transportem i przestrzenią miejską. Spotkanie ma walor edukacyjny, ponieważ jego częścią są warsztaty prowadzone pod okiem ekspertów. Dlatego też, czuję się zaszczycony, że mogłem wystąpić w roli inspiratora.
Przedstawiłem jeden z najpopularniejszych dzisiaj szablonów modelu biznesowego – Business Model Canvas, opracowany przez Alexa Osterwaldera i zaprezentowany w książce „Tworzenie modeli biznesowych. Podręcznik wizjonera.” Warto wspomnieć, że to proste narzędzie zrewolucjonizowało podejście do modelu biznesowego. Zaledwie to tylko dziewięć podstawowych obszarów na jednej kartce papieru, a tyle może zmienić, udoskonalić, przemodelować. Reasumując, to taki złoty biznesplan na 1 kartce.
Studenci: Ola, Sylwia i Andrzej, biorący udział w warsztatach mogli zaplanować model biznesowy, lepiej go zrozumieć i skutecznie nim zarządzać. Uporządkowanie informacji, czyli ich rozpisanie i pogrupowanie pozwala spojrzeć całościowo na biznes. Ponadto, pozwala nam rozszerzyć nieco, nas punkt widzenia. Finalnie ująć w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje o planowanym działaniu. Co więcej model Canvas jest intuicyjny i bardzo elastyczny. Dlatego też, może posłużyć do opisywania modelu biznesowego funkcjonującego w różnych branżach.
Jestem ogromnie szczęśliwy, że warsztaty zainspirowały studentów. O czym miałem przyjemność przeczytać na fanpage’u Koło Naukowe Systemów Komunikacyjnych:
Andrzej, Ola i Sylwia poznali przepis na sukces, a na ich przykładzie wszyscy zainspirowaliśmy się do dalszego działania ? Panie Zdzisławie, dziękujemy!
Źródło: https://www.facebook.com/knsk.pk/
Źródło: https://www.facebook.com/knsk.pk/
KNSK to koło naukowe, działające na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej, zrzeszające studentów zainteresowanych tematyką transportu. W kręgu zainteresowań pozostają m.in. transport miejski, planowanie sieci transportowych, strategie rozwoju transportu oraz symulacje podróży i ruchu. Celem koła naukowego jest poszerzanie wiedzy w tym zakresie. Z jednej strony to zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności, z drugiej zaś, tworzenie praktycznych i przydatnych rozwiązań. Tak, by w przyszłości studenci budowali dobre sieci komunikacji zbiorowej, sprawne systemy przemieszczania się oraz niezawodną sieć drogową.
Źródło: http://knsk.org/
Zobacz także:
Warsztaty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie (wykorzystanie metodologii Canvas) http://www.dabczynski.pl/blog/inspirujace-spotkanie-ze-studentami-pwsz-tarnowie/
Podsumowując, jestem niezmiernie zachwycony przedsiębiorczą postawą młodych ludzi. Co więcej, mam nadzieję, że omawiany model przyniesie wam wiele korzyści. Jeszcze raz, serdecznie dziękuję za inspirujące spotkanie i miłe słowa.