„Reading for leading”. Rzecz o książkach, przedsiębiorczości i przywództwie
19 czerwca 2017
Wywiad I Podwójna premiera dla „Business Misja”
14 lipca 2017

Inspiracje z podróży. Wyjątkowa opowieść o Japonii

Marzenie wyjazdu do Japonii od lat zaprzątało moje myśli. Wreszcie, na przełomie kwietnia i maja tego roku, mój zamysł przekułem w czyn i doświadczyłem niepowtarzalnej specyfiki tego kraju.

Japonia. Kraj pełen paradosków

Japonia jest krajem przeciwieństw. Z jednej strony, Japończycy przywiązani są do tradycji, pielęgnują odziedziczone zwyczaje i dbają o ciągłość zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Z drugiej jednak strony, mieszkańcy tych kilkunastu wysp na Pacyfiku tworzą dziś jedną z najbardziej innowacyjnych gospodarek świata. Słyną z przełomowych rozwiązań technologicznych i niezawodnych produktów. Właśnie tego napięcia między tradycją i nowoczesnością, między „zamkniętą” przeszłością a wciąż „otwartą” przyszłością, doświadczyłem najpełniej podczas podróży do Japonii. Jakże pogodzić uroczyste japońskie kimona, które mienią się mnóstwem kolorów, z futurystyczną bryłą japońskich kolei shinkansen, które pędzą po wyspach z prędkością 600 km/h? Choć trudno w to uwierzyć, to jednak oba te doświadczenia określają jeden kraj i jedną społeczność, której na imię Japonia.

Japonia. Refleksje i inspiracje z pobytu w Japonii Zdzisława Dąbczyńskiego.

Inspiracje z podróży

Wizyta w Japonii stała się dla mnie źródłem wielu inspiracji. Przede wszystkim zdumiony byłem wielką ilością serdeczności, którą mieszkańcy Japonii obdarowują się na co dzień. Bez względu na to, czy jest to kontroler biletów, którzy egzekwuje od pasażerów opłaty za przejazd, czy kelner, który przyniósł świeżo przyrządzoną potrawę. Życzliwość wobec każdego pasażera i klienta jest sprawą naturalną. Praca, każda praca, nieodzownie wiąże się w Japonii z głębokim poczuciem misji i służby. W praktyce oznacza to tyle, że uśmiech, życzliwość i wdzięczność wypełnia świat międzyludzkich relacji. Jakże pogodniejszy byłby nasz polski krajobraz, gdybyśmy choć odrobinę tego specyficznie japońskiego taktu, wrażliwości i serdeczności potrafili wcielić w życie. A potrzeba tak niewiele. W istocie chodzi przecież o szczery uśmiech.

Japonia. Refleksja z pobytu

Japonia odcisnęła się w mojej pamięci tak głęboko, że postanowiłem poświęcić jej odrębną playlistę na moim autorskim kanale YouTube pt. „Inspiracje i drogowskazy„. W kolejnych krótkich odcinkach dzielę się z Wami opowieściami o tym, co w Japonii zrobiło na mnie największe wrażenie. Mówię zatem o wspaniale zorganizowanej komunikacji. Co więcej, zachwycam się japońską kulturą pracy. Wspominam także o źródłach innowacyjności, a także opowiadam o przepastnej aglomeracji Tokyo.

Japonia. Kraj kwitnącej wiśni.

A zatem – zapraszam! Japonia w pigułce, czyli inspirujące opowieści z wizyty w kraju kwitnącej wiśni. W każdy wtorek o 18.00 znajdziecie na moim kanale nowy odcinek. Mam nadzieje, że okażą się one dla Was inspiracją do nadawania własnym marzeniom realnych kształtów.

 

Tagi:

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.