Znaki na bezdrożach. Wywiad na łamach „What’s Up Magazine” – pierwszego pisma dla korporacji
19 września 2017
O znakach drogowych, które rozbudziły wyobraźnię włoskiego artysty.
30 października 2017

Nowa playlista na YouTube ruszyła pod wpływem „Inspiracji i drogowskazów”!

Książka mojego autorstwa, „Inspiracje i drogowskazy”, stała się inspiracją dla Krzysztofa Sarneckiego, przedsiębiorcy i trenera biznesu, który założył na YouTube playlistę pod tym właśnie tytułem – „Inspiracje i drogowskazy”.

Nowa playlista, która jest częścią autorskiego kanału „Krzysztof Sarnecki”, w całości poświęcona jest prezentowaniu wartych przeczytania książek. Tym bardziej cieszy mnie zatem fakt, że właśnie moja książka, „Inspiracje i drogowskazy”, stała się zarówno pretekstem do powstania playlisty, jak i inspiracją do nadania jej stosownej nazwy. Nie mniej cieszy mnie również ten przywilej, że moja książka jako pierwsza otwiera serię wydawniczych rekomendacji emitowanych przez Krzysztofa Sarneckiego na YouTube.

„Książka, którą napisał Zdzisław Dąbczyński, jest ciekawa pod wieloma względami. W jaki sposób ja na nią spojrzałem? A może w jaki sposób wam ją zasugeruję? Otóż w taki, iż sięgnę do spisu treści” – mówi na swoim kanale Krzysztof Sarnecki. I rzeczywiście, jedną z najprostszych metod, by zorientować się w treści książki, a zarazem polecić ją kolejnym czytelnikom, jest sięgnięcie do spisu treści. Właśnie w tym miejscu znajduje się swego rodzaju mapa prezentująca kolejne rozdziały, a tym samym kluczowe sprawy, które na łamach książki zostaną odpowiednio rozwinięte. Niektóre książki, szczególnie te wydawane w Stanach Zjednoczonych, w miejscu spisu treści mają ponadto krótkie streszczenia poszczególnych rozdziałów. W ten sposób każdy czytelnik, sięgając zaledwie do spisu treści, może zorientować się, czy treść książki odpowiada jego zainteresowaniom, czy nie.

Co zatem mówi nam spis treści książki „Inspiracje i drogowskazy”? Wszystkie rozdziały, choć dotyczą sposobu rozsądnego przeżywania własnego życia, nawiązują w stylistyce do branży drogownictwa. Mamy zatem takie oto kolejne tytuły rozdziałów: „Serpentyny i wiraże myśli i emocji”, „Zatłoczone centra życia biznesowego” oraz „Krainy wytchnień i spotkań z ciekawymi ludźmi”. Te trzy pierwsze rozdziały to zaledwie wprowadzenie do kolejnych partii książki. Jak widać zaczynamy od spraw podstawowych, a zatem od emocji, które najczęściej decydują o poziomie naszej energii życiowej, a także od znalezienia balansu między życiem zawodowym a bezcennymi „krainami wytchnień”.

„Remonty, naprawy i modernizacje dróg własnych i publicznych” to rozdział, w którym można się przekonać, że każda przegrana może być wygraną. „Doły, przełomy i wyboje – nasze ograniczenia” to partia książki, w której znaleźć można proste recepty na to, jak w trudnych życiowych momentach mimo wszystko znajdować optymistyczne przesłanie. O tym, że starannie pielęgnowane pasje wpływają na długie i szczęśliwe życie, przekonamy się dzięki lekturze rozdziału pt. „Drogi i bezdroża talentów i zdolności”.

Kolejny rozdział to opowieść o wodzie, która zapewnia naszemu organizmowi odpowiednią kondycję, a tym samym pozwala lepiej zarządzać naszymi emocjami. Swoistym domknięciem całości książki jest krótka refleksja pod tytułem „Stabilna przystań życia rodzinnego”. Każdy poszukuje przecież ostatecznie spokojnej oazy, którą powinien stać się dla nas właśnie dom wraz z naszymi najbliższymi. „Jak i być, i mieć? (…) Chodzi o to, by znaleźć takie kompromisy, dzięki którym i utrzymuję właściwe relacje rodzinne, i jestem zadowolony z pracy, i mam czas dla siebie oraz moich najbliższych” – oto jedno z ostatnich zdań, które znajdujemy w książce.

Raz jeszcze szczerze dziękuję Krzysztofowi Sarneckiemu, z którym przed paroma laty miałem okazję współpracować. Cieszę się, że moja książka – swoista synteza zgromadzonej przeze mnie wiedzy życiowej i biznesowej – stała się inspiracją dla powstania kanału o tej samej nazwie.

Recenzję Krzysztofa Sarneckiego polecam serdecznie: zobacz nagranie.

Zdzisław Dąbczyński
Zdzisław Dąbczyński
Założyciel firmy WIMED - jednej z najbardziej rozpoznawanych i cenionych w Polsce i Europie firm oferujących oznakowanie drogowe i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przedsiębiorca, innowator, inspirator. Chętnie dzielę się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami, inspiracjami z ludźmi, którzy szukają własnej drogi, motywacji do działania lub znaleźli się na życiowym zakręcie. Moje refleksje są wynikiem wieloletnich poszukiwań, sprawdzania swoich możliwości, a także pasji tworzenia.